Mars, Dünyay'a en yakın konumda

Mars'ın Dünya'ya En Yakın Konuma Gelmesi

Sosyal Medya

31 Temmuz 2018 10:24

 

52

Paylaş:

Mars, 2003 yılından beri ilk kez Dünya'ya en yakın konumuna 31 Temmuz 2018 tarihinde geliyor. Bu yakınlaşma ile Mars, Dünya'dan çıplak gözle görülebilecek ve önümüzdeki altı hafta boyunca da gökyüzünde daha parlak görünecek. Bu süreçte Dünya ile Mars arasındaki yaklaşık uzaklık 58 milyon kilometre olacak. (Güneş'e en yakın 4. gezegen olan Mars ile Güneş arasındaki uzaklık da yaklaşık 230 milyon kilometre olacak.)

Her 15-17 yılda birer kez gerçekleşen bu olay bizlere görsel bir şölen sunacak (Bir sonraki yakınlaşma 6 Ekim 2020 tarihinde olacak[1]). (Mars Güneş etrafındaki yörüngesini 687 günde tamamlıyor.) Fakat bu yıl Mars'ta etkili olan toz fırtınasının parlaklığı bir miktar düşürmesi bekleniyor. Bu arada Mars'ın Dünya'dan net olarak görünür olabilmesi için bu yakınlaşma esnasında Dünya'nın Güneş'e en uzak konumunda bulunması gerekiyor. Bu da bir sonraki yakınlaşmanın (6 Ekim 2020) bu kadar net bir görüntü sunamayacağı anlamına geliyor. Bir sonraki net yakınlaşma ise 2035 yılında olacak. 

Dünya'dan bakıldığında en yüksek konuma gece yarısı ulaşacak olan Mars, Güney ufkunda 35 derecelik bir açıda belirecek ve gece boyunca Türkiye'den de izlenebilir olacak. 15 yıl daha beklememek için bu geceki görsel şöleni kaçırmamanızı öneririz. 🔭 


👇 DAHA FAZLASI İÇİN BİZİ TAKİP EDİN, KATKI SAĞLAYIN!

etiketler: Mars, Dünya, Mars Dünya'ya en yakın konuma geliyor

Umut Utku TAŞDEMİR
Umut Utku TAŞDEMİRYönetici

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir. 

En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap
Gönder

İlginizi çekebilir