Loading

Yazılım Hatalarına Neden "Bug" (bag) Denir?

First bug ever found in a pc

Bilgisayarlarla ya da yazılımlar ile yolunuz bir şekilde kesişmiş ise "bug" terimini mutlaka duymuşsunuzdur. Yazılım ve bilgisayar sistemlerinde karşılaşılan hatalar ve fonksiyon bozuklukları bu şekilde isimlendirilir. Bug kelimesi İngilizcede "böcek" anlamına gelir ve yine yazılımcıların aşina olduğu bir başka terim olan "debugging" ise böcekten arındırma ya da böcek temizleme manasındadır. 

Peki bug teriminin kullanımı nasıl bu kadar yaygınlaştı ve ilk kim tarafından kullanıldı? 

Çoğunuz, bu terim'in Grace Hopper'ın ilk programlanabilen bilgisayarlardan birisi olan Mark II adlı bilgisayarın içine giren bir böcek tarafından bozulduğunu fark edip defterine aşağıdaki gibi “First actual case of bug being found.” (Böceğin ilk vakası bulunmuştur.) şeklinde not alması ile kullanılmaya başladığı hikayesini duymuştur. 

Grace Hopper'ın defterine aldığı not
Grace Hopper'ın defterine aldığı not

Hikaye, Grace Hopper tarafından sıkça anlatılır. Grace Hopper'ın o dönem medyada bir hayli ilgi odağı olmasından da kaynaklı olarak yayılır ve yaygın bir şekilde bu hikayeye inanılır. 

Grace Hopper
Grace Hopper

Grace Hopper'ın hikayesi doğrudur. 1943'te Mark II (Mark I olma ihtimalinin daha yüksek olduğu da söylenir) adlı bilgisayara giren bir böcek sorun çıkarır. Bu hatalara neden olan böcek daha sonra temizlenir (Debug edilir😉) ve bu olay "First Bug" olarak not edilir. Ancak bu, terimin sektörde ilk kullanımı değildir. Grace Hopper döneminde dahi bilgisayar uzmanları tarafından sıkça "bug" kelimesi kullanılmaktadır. 

Ancak sonradan Grace Hopper'ın defterlerinden de görüleceği gibi bug kelimesi bu tarihten önce de zaten kullanılmaktaymış. Hatta Oxford İngilizce Sözlüğüne göre de bu kelime, mevcut anlamı ile ilk kez 1889 yılında Edison ile yapılan bir röportaj sonrası yazılı basında kullanılmıştır. 

İfade 1889'da Pall Mall Gazette adlı yayında şu şekilde kullanılmıştır:

"Mr. Edison ... had been up the two previous nights working on fixing 'a bug' in his phonograph — an expression for solving a difficulty, and implying that some imaginary insect has secreted itself inside and is causing all the trouble." (Bay Edison ... iki gecedir fonografındaki bir bug'ı düzeltmek için uğraşmaktaydı. -Bu ifade hayali bir böceğin içerde saklandığı ve bir soruna sebep olduğu düşüncesi üzerine, bir zorluğu çözmeyi ifade eder.)

Bu da gösteriyor ki bu kelime daha önceleri de aynı anlam kullanılmaktaymış. Hatta daha sonra Edison'un günlüklerinde ve mektuplarında bu ifadeyi 1876 yılında kullanmaya başladığı ortaya çıkmıştır. Yani birçok icadın sahibi (her ne kadar birçok icadı hakkında "çalıntı" iddiaları olsa da) Edison'un bu kelimenin de mucidi olduğu anlaşılmaktadır. 

Peki "bug" teriminin Grace Hopper tarafından bulunması hikayesi neden bu kadar ilgi çekmiş ve kabul edilmiş? Sanıyoruz, gerek Grace Hopper'ın sıkça anlatması gerekse de "ilk böcek" ve "bundan sonra bilgisayar hatalarına bug dedik" şeklinde bir ifade kullanması bug kelimesinin ilk kez bu şekilde kullanıldığı konusunda insanları ikna etmiş. 

Umut Utku TAŞDEMİR
Yönetici / 86 Yazı / 3,7M Okunma

1986 yılında şans eseri il olmuş bir İç Anadolu şehrinde doğdu. Henüz bir yaşındayken ailesinin işi sebebiyle memleketi olarak hissettiği yere, Antalya'ya taşındı. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini tamamladığı Ankara'da ikamet etmektedir.  En ufak bilgi kırıntısına dahi müthiş bir iştahla saldıracak kadar meraklı yapısı sayesinde ilgi alanı geniş olan yazarımız, özellikle müzik, sinema ve biyoloji konuları ile ilgilidir.  Minnak bir de kızı vardır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST