Samuel Beckett

Nobel'i almaya gitmeyen bir kelime adamı: Samuel Beckett

Kültür Sanat

25 Haziran 2018 20:05


İrlanda asıllı yazar Samuel Beckett'ın, ne bir olay örgüsü, ne de bir başlangıcı ya da sonu olan Godot'yu Beklerken (Waiting For Godot) adlı tiyatro eserini yazarken Nobel ödülü gibi bir beklentisi yoktu. Aslında yazarın genel olarak hayattan beklentisi yoktu. Ama Fransız dilinde kaleme alınan bu oyunu, son modernist oyunlardan biri olarak kabul edilip, absürdizm akımını sahneye taşıyarak tiyatro tarihinde çığır açmış oldu.

Genç Beckett

Genç Beckett

Öyle ki, oyun aslında hiçbir şey anlatmıyordu. Büyük çoğunluğu, baş karakterlerin anlamsız ve havada asılı kalan diyaloglarından oluşuyordu. Varoluşçuluk felsefesinden ilhamlanan Beckett var olmanın aslında bu kadar absürd bir eylem olduğu mesajını veriyordu bir anlamda. 

Beckett 1975 yılında Godot'yu Beklerken adlı oyununu yönetirken

 

Edebiyat dünyasından takdir alma gereği duymanın bile absürd bir durum olduğunu düşünmüş olmalı ki, kendisine 1969 yılında layık görülen Nobel edebiyat ödülünü almaya gitmemişti. İşin aslı şuydu; gazetecileri "Nobel'e gidiyorum" diye kandırıp, daha sonra bu şöhreti "felaket" sözüyle tanımlayacak olan hayat arkadaşı Suzanne Deschevaux-Dumesnil ile Tunus'a tatile gitmişti. 

Samuel Beckett ve eşi Suzanne Deschevaux-Dumesnil

1906 yılında dünyaya gelen yazar, aynı zamanda bir stil ikonu olmayı da başarmıştı. Karizmatik duruşu zamanın moda camiasının dikkatini çekmişti ve kendisiyle fotoğraf çekimleri bile yapılmıştı.

Beckett ve Gucci marka çantası

Beckett Gucci marka omuz çantasıyla 

Samuel Beckett

İlginçtir ki, 1930 yılında Trinity College'de ders vermeye başlayan Beckett bir yıl sonra, aşırı utangaçlığı yüzünden bu işi bıraktı.

Samuel Beckett

Samuel Beckett

Çocukluğuna dair şu sözleri söylemişti:

"Mutlu olma gibi bir yeteneğim neredeyse hiç olmadı."

Gençliğinde kronik olarak, öğle saatlerine kadar yataktan kalkmasına izin vermeyen ağır depresyondan çekmişti. 1933'te babası ölünce de, depresyonun üstüne uykuda korku bozukluğu ve mide ağrıları eklendi ve iki yıl boyunca İngiliz psikanalist Wilfred Bion'un hastası oldu. Bu sırada ünlü psikanalist Carl Jung'ın derslerinden birine girdiğinde, aslında hiç doğmamış olma hissine kapıldı ve bu durum kendini eserlerinde, kara mizah yoluyla, yalnızlık, çaresizlik, yabancılaşma, varoluşçuluk ve boşluk hissi olarak gösterdi.

Samuel Beckett

Samuel Beckett

Samuel Beckett

22 Aralık 1989'da, muhtemelen sigara bağımlılığının neden olduğu nefes darlığı yüzünden hayata gözlerini yumdu.

Samuel Beckett

 


etiketler: Samuel Beckett, Nobel, Nobel ödülü, edebiyat, modernizm, Waiting For Godot, Godot'yu Beklerken, absürd tiyatro, varoluşçuluk, depresyon

Eda

EdaYazar

Gerçek hayatın bir arka plan müziği olması gerektiğini düşünen, "neden" ve "nasıl" soruları arasında sıkışmış, bireyci bir kitap kurdu. Aynı zamanda sanattan büyük haz alan bir filolog.

İlginizi çekebilir

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Gönder