Paperman

İzlemekten Keyif Alacağınız 5 Kısa Film

TV / Dizi / Film

26 Eylül 2018 22:36


Çağımız, maalesef ki artık hız çağı. Tüm bu yoğun koşuşturmaca arasında her şeyden en kısa sürede, en fazla verimi almak istiyoruz. Hal böyle olunca, üzülerek söylemeliyiz ki; birçoğumuz için sayfalar dolusu romanlara, bitmek bilmeyen dizilere zaman ayırmak zor geliyor, çünkü biraz da sabırsızlaştık açıkçası. Sinemaya ayıracak zamanımız bile olmayınca da, imdadımıza kısa filmler yetişiyor. Bu yüzden, biz de size en beğendiğimiz 5 kısa filmi bu yazımızda derlemiş bulunuyoruz. Tadını çıkarın, iyi seyirler.

Paperman

Aşkla başlayalım. Modern dünyanın zorluğu arasında ansızın aşkı bulan bir adamın başına gelenler ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Oscar ödüllü bu filmde, aşka kavuşmak için kağıda dönüşen bu romantik adamı çok iyi anlayacağınızdan eminiz.

How English sounds to non-English speakers

Bu kısa film o kadar ilginç ki, bir akşam yemeği yiyen çiftin neler hakkında konuştuğunu ve sonra da ne yüzden kavga ettiğini biz bile anlamadık. Zira film İngilizce’nin, onu bilmeyenlerin kulağına nasıl geldiğini ortaya koymak için yapılmış. İngilizce bilenler içinse konuşulanlar tam bir felaket. İzleyin :)

Doodlebug

Ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın içinde kendisinin de rol aldığı ilk film olan Doodlebug ilginç bir atmosfere sahip. Derin metaforik bir anlama sahip olan bir böceği yakalamaya kafayı takmış, ve obsesifliğinin etkilerini son derecede hissettiren Nolan, bilinçaltımızla oynuyor. Bu metafor Kafka’nın Dönüşüm’ünü aklımıza getirmedi değil. Ünlü yönetmenin gelecekteki başarısı daha ilk filminden belliymiş.

The Balance

1989 yılında Oscar alan, bencillik yüzünden rekabet ortamına dönüşen hayatlarımızı gözler önüne serecek müthiş bir kurguya sahip olan bu sembolik filmi arada bir izlemenizi öneriyoruz.

Looking Glass

Aşkla başladık, ayrılıkla bitirelim :) Ama üzülmeyin, çünkü bir kadının sevdiği adam tarafından terk edilişi sonrasındaki yoksunluk hissinin, şiddetli sancılarla gerçekleşen ve bir o kadar da sanatsal olan yeniden doğuşuna neden olduğunu izlemek hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Filmi izlerken bir süre sonra içinizdeki dans etme arzusuna engel olamadığınızı hissedeceksiniz.

 

 


etiketler: Kısa Film, Film, Christopher Nolan, The Balance, Doodlebug, How English sounds to non-English speakers, paperman

Eda

EdaYazar

Gerçek hayatın bir arka plan müziği olması gerektiğini düşünen, "neden" ve "nasıl" soruları arasında sıkışmış, bireyci bir kitap kurdu. Aynı zamanda sanattan büyük haz alan bir filolog.

İlginizi çekebilir

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Gönder