Loading

Hazımsızlığa İyi Gelen Bitki Çayları

Bitki çayları ve çiçekler

Hazımsızlık, gaz ve şişkinlik günümüzde sıkça görülen sağlık sorunları olmuştur. Tıpta ‘’dispepsi’’ denilen bu rahatsızlık, karnın üst bölgesinde ağrı, erken doyma, şişkinlik, mide bulantısı gibi şikayetlerle tarif edilebilir.  Bu şikayetlerin birçok sebebi vardır. Düzensiz besin tüketimi, hareketsiz yaşam, yeterli miktarda lif ve posa alınmaması durumlarında  hazımsızlık, gaz ve şişkinliğe sebep olabilir.

Peki Hazımsızlığa İyi Gelen Bitki Çayları Hangileridir?

Anason çayı

Hazımsızlık, gaz ve şişkinliğe iyi gelir. Anason bitkisini kaynayan suya atıp içerisine tarçın ve limon ilave edebilirsiniz. Gün içerisinde 1 - 2 fincan anason çayı içebilirsiniz. Gaz problemi yaşayan küçük çocuklarda ve bebeklerde günde 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde verilmesi önerilir.

Rezene çayı 

Gaz ve şişkinlik şikayetlerinde çokça tercih edilen bir bitki çayıdır. Kalınbağırsak sancılarını giderir. Kasları yumuşatan ve spazmlara iyi gelen rezene gaz ve şişkinliği azaltır. Midesi bulananlar ve karın ağrısı çekenlerin kullanması uygundur.

 

Kimyon

Gaz şikayetlerinde oldukça etkili ve sık tüketilen baharat olarak bilinir. Çorbalara,  yemeklere ve bitki çaylarına ilave edilerek tüketilebilir. Anason gibi bebek gaz şikayetlerinde oldukça etkilidir.

Papatya

Özellikle çay olarak da tüketilebilmesi sebebiyle vücuda birçok fayda sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bağırsak sorunlarını ortadan kaldırır. Tüketim önerisi olarak 3 çay kaşığı bitki fincana konur ve üzerine kaynar su dökülür, üzeri kapanarak 5-10 dk. demlenir ve yemeklerden sonra tüketilmesi önerilir.

 

Zencefil, yasemin çayı, yeşil çaylar da doğru tüketildiği taktirde bağırsak sorunlarında oldukça etkili olan bitkilerdir. Ancak unutulmamalıdır ki bitki çaylarını fazla miktarda tüketmek sağlık açısından doğru değildir. Bitki çaylarını tüketimini olması gereken sıklıkta ve olması gereken miktarda tüketmelisiniz.

 

 Sağlıklı günler 😊

Özge BOZKIR
Yazar / 11 Yazı / 100,9K Okunma

İstanbul  Üniversitesi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST